fbpx

Ortodoncja

 

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Dzięki korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów i przebudowie wyrostków zębodołowych leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu rysów twarzy oraz przywraca nam piękny uśmiech.

W Eurodent Stomatologia kompleksowo leczymy ortodontycznie dzieci, młodzież i dorosłych przy użyciu najnowocześniejszych metod: skutecznych, estetycznych oraz bezpiecznych dla Pacjenta. W naszej klinice stosujemy najnowsze systemy zamków samoligaturujących Pitts21 i H4. Zamki te charakteryzują się krótszym czasem leczenia, większym komfortem dla Pacjenta oraz łatwiejszym utrzymaniem higieny jamy ustnej podczas leczenia. Po leczeniu ortodontycznym zęby ustawione są we właściwej pozycji i łatwiej jest o nie dbać, co wpływa na lepszy stan zdrowia jamy ustnej. Każde leczenie ortodontyczne kończy się retencją, która pozwala utrzymywać uzyskany wynik leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby była ona stabilna, estetyczna i wygodna dla Pacjenta.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne w naszej klinice?

Na pierwszej wizycie przeprowadzana zostaje konsultacja ortodontyczna, która pozwala uzyskać Pacjentowi informacje na temat wady zgryzu, metod, etapów, czasu trwania leczenia, a także jego przybliżonych kosztów. Na wizycie konsultacyjnej zostają wykonane cyfrowe wyciski (skany), radiografia cyfrowa oraz zdjęcia fotograficzne. Po takiej diagnostyce lekarz będzie mógł zaproponować kompleksowe leczenie ortodontyczne.

W naszej klinice stosujemy innowacyjne systemy zamków, które skracają czas leczenia i są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż klasyczne zamki.
Dzięki zaawansowanej technologii i wykorzystaniu skanerów wewnątrzustnych możemy także zaproponować naszym Pacjentom dyskretne leczenie nakładowe.
Ortodoncja często jest również etapem kompleksowego postępowania przed docelowym leczeniem protetycznym lub implantologicznym.

Najczęściej zadawane pytania

Optymalnym okresem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek dziecięcy. Pierwsza wizyta ortodontyczna w naszej klinice powinna się odbyć około 6 roku życia, gdy wyżynają się pierwsze zęby stałe. Już w tym okresie ortodonta jest w stanie określić czy zęby i kości szczęk rozwijają się prawidłowo. Istnieje wiele objawów, które wyraźnie wskazują na konieczność leczenia ortodontycznego. Są to najczęściej: niewłaściwa pozycja języka, spanie z otwartą buzią, chrapanie, zgrzytanie zębami, ssanie kciuka, gryzienie różnych przedmiotów (np. ołówka), asymetria twarzy, brak przerw między zębami mlecznymi.

Oczywiście, że tak. Dzisiejsze metody leczenia wad zgryzu są na tyle zaawansowane, że coraz więcej dorosłych osób postanawia nadrobić zaległości i zawalczyć o piękny uśmiech. Nie ma górnej granicy wieku, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne. Każdy przypadek oraz sposób leczenia mają charakter indywidualny. Należy być jednak świadomym, że w przypadku osoby dorosłej, leczenie może potrwać nieco dłużej, z uwagi na to, że u osób dorosłych kości czaszki, szczęka i żuchwa są już w pełni rozwinięte i nie są tak elastyczne, jak u dzieci.

Prawidłowy zgryz poprawia jakość higieny jamy ustnej, przez co wpływa na ograniczenie wystąpienia chorób przyzębia oraz próchnicy zębów. Wada zgryzu może przyczyniać się do nieprawidłowego ścierania się zębów, a także powodować bóle głowy. Jednak większość Pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne również ze względów estetycznych.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do podjęcia leczenia ortodontycznego są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwskazania mogą także występować czasowo, zaliczamy do nich np. choroby przyzębia, nieleczone zaburzenia hormonalne czy niewyrównaną cukrzycę.

Sam zabieg zakładania aparatu nie jest bolesny, natomiast kilka dni po jego założeniu zęby mogą być nieco tkliwe. W tym czasie muszą przyzwyczaić się one do nowego elementu w jamie ustnej. Nieprzyjemne odczucia są uzależnione od indywidualnej wrażliwości Pacjenta na ból.

 

Po zdjęciu aparatu zęby ustawione są we właściwej pozycji i łatwiej jest o nie dbać, co wpływa na lepszy stan zdrowia jamy ustnej. Jednak, aby zachować uzyskany efekt powinna zostać wykonana retencja, która pozwala utrzymać uzyskany wynik leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby była ona stabilna, estetyczna i wygodna dla Pacjenta.

Aparat stały

To najpopularniejszy rodzaj aparatu ortodontycznego. Jest on na stałe przyklejony do powierzchni zębów. Składa się z zamków, pierścieni oraz łuków. Wszystkie te elementy wywierają na zęby siłę, dzięki czemu możliwe są zmiany położenia zębów. W trakcie leczenia szczególnie istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ liczne zakamarki sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmu.

Aparat ruchomy

Stosowane u dzieci, szczególnie w okresie uzębienia mieszanego, kiedy aparat stały wiązałby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy. Aparaty ruchome umożliwiają rozbudowę łuków zębowych, wspomagają odpowiedni rozwój szczęk i korygują wady zgryzu. Skuteczność leczenia w przypadku aparatów wyjmowanych w dużej mierze zależy od zdyscyplinowania pacjenta, jego współpracy z ortodontą oraz regularnych wizyt kontrolnych.

Leczenie nakładkowe

Nakładki to postęp technologiczny, który uczynił lecznie ortodontyczne bardziej dyskretnym. Nakładki nazywane przezroczystym lub niewidzialnym aparatem zapewniają niezwykłe dopasowanie i gwarantują przy tym odpowiednie ruchy zębów. Nakładki tworzymy na podstawie cyfrowych skanów uzębienia Pacjenta. Noszenie ich wywiera łagodny nacisk na zęby, które po pewnym czasie zaczynają się przemieszczać. Zestawy nakładek nosimy wedle zaleceń ortodonty, aż do uzyskania wymarzonego uśmiechu.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

  • Poprawa estetyki i zwiększenie pewności siebie.

  • Łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej.

  • Poprawa rysów twarzy.

  • Poprawa ogólnego stanu zdrowia.

  • Przywrócenie prawidłowego zgryzu i mniejsze ryzyko próchnicy.

  • Zredukowanie bólów głowy, zgrzytania zębami lub wad wymowy.