fbpx

Ortodoncja

 

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Dzięki korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów, przebudowie wyrostków zębodołowych – leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu oraz rysów twarzy, przywraca nam piękny uśmiech.

W naszej klinice stosujemy najnowsze systemy zamków samoligaturujących czyli Pitts21 i H4. Zamki te charakteryzują się krótszym czasem leczenia, większym komfortem dla Pacjenta oraz łatwiejszym utrzymaniem higieny jamy ustnej w czasie leczenia. Po leczeniu ortodontycznym zęby ustawione są we właściwej pozycji i łatwiej jest o nie dbać, co wpływa na lepszy stan zdrowia jamy ustnej.

 

Najczęściej zadawane pytania

Pierwsza wizyta powinna się odbyć około 6 roku życia, gdy wyżynają się pierwsze zęby stałe. Już w tym okresie ortodonta, czy zęby i kości szczęk rozwijają się prawidłowo.

Tak. Wiek nie ma znaczenia dla korekty zgryzu. Należy być jednak świadomym, że w przypadku osoby dorosłej, leczenie może potrwać dłużej.

Prawidłowy zgryz poprawia jakość higieny jamy ustnej, przez co wpływa na ograniczenie wystąpienia chorób przyzębia oraz próchnicy zębów. Wada zgryzu może przyczyniać się do nieprawidłowego ścierania się zębów, a także powodować bóle głowy. Jednak większość pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych.

Bezwzględnym przeciwskazaniem są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwskazania mogą także występować czasowo, zaliczamy do nich np. nieleczone zaburzenia hormonalne czy niewyrównaną cukrzycę.

Sam zabieg zakładania aparatu nie jest bolesny, jednak kilka dni po jego założeniu zęby mogą być tkliwe. Wiele jednak zależy od pacjenta.

Zęby po zdjęciu aparatu są w idealnej pozycji. Jednak aby zachować ten efekt powinno nosić się nakładki retencyjne.

Aparat stały

To najpopularniejszy rodzaj aparatu ortodontycznego. Jest on na stałe przyklejony do powierzchni zębów. Składa się z zamków, pierścieni oraz łuków. Wszystkie te elementy wywierają na zęby siłę, dzięki czemu możliwe są zmiany położenia zębów. W trakcie leczenia szczególnie istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ liczne zakamarki sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmu.

Aparat ruchomy

Stosowane u dzieci, szczególnie w okresie uzębienia mieszanego, kiedy aparat stały wiązałby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy. Aparaty ruchome umożliwiają rozbudowę łuków zębowych, wspomagają odpowiedni rozwój szczęk i korygują wady zgryzu. Skuteczność leczenia w przypadku aparatów wyjmowanych w dużej mierze zależy od zdyscyplinowania pacjenta, jego współpracy z ortodontą oraz regularnych wizyt kontrolnych.

SureSmile

Nakładki SureSmile to postęp technologiczny, który uczynił lecznie ortodontyczne bardziej dyskretnym. Nakładki SureSmile nazywane przezroczystym lub niewidzialnym aparatem zapewniają niezwykłe dopasowanie i gwarantują przy tym odpowiednie ruchy zębów. Wszystko to w celu osiągnięcia idealnego uśmiechu. Nakładki tworzymy na podstawie cyfrowych skanów uzębienia Pacjenta. Noszenie ich wywiera łagodny nacisk na zęby, które po pewnym czasie zaczynają się przemieszczać. Zestawy nakładek nosimy wedle zaleceń ortodonty, aż do uzyskania wymarzonego uśmiechu.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

  • Poprawa estetyki.

  • Codzienna higiena jest łatwiejsza.

  • Mniejsze ryzyko próchnicy.

  • Poprawa rysów twarzy.

  • Przywrócenie prawidłowego zgryzu.

  • Zredukowanie bólów głowy, zgrzytania zębami czy wad wymowy.