fbpx

Ortodoncja

 

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Dzięki korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów, przebudowie wyrostków zębodołowych – leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu oraz rysów twarzy, przywraca nam piękny uśmiech. Po leczeniu ortodontycznym zęby ustawione są we właściwej pozycji łatwiej jest o nie dbać, co wpływa na lepszy stan zdrowia jamy ustnej.

 

Najczęściej zadawane pytania

Pierwsza wizyta powinna się odbyć około 6 roku życia, gdy wyżynają się pierwsze zęby stałe. Już w tym okresie ortodonta, czy zęby i kości szczęk rozwijają się prawidłowo.

Tak. Wiek nie ma znaczenia dla korekty zgryzu. Należy być jednak świadomym, że w przypadku osoby dorosłej, leczenie może potrwać dłużej.

Prawidłowy zgryz poprawia jakość higieny jamy ustnej, przez co wpływa na ograniczenie wystąpienia chorób przyzębia oraz próchnicy zębów. Wada zgryzu może przyczyniać się do nieprawidłowego ścierania się zębów, a także powodować bóle głowy. Jednak większość pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych.

Bezwzględnym przeciwskazaniem są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwskazania mogą także występować czasowo, zaliczamy do nich np. nieleczone zaburzenia hormonalne czy niewyrównaną cukrzycę.

Sam zabieg zakładania aparatu nie jest bolesny, jednak kilka dni po jego założeniu zęby mogą być tkliwe. Wiele jednak zależy od pacjenta.

Zęby po zdjęciu aparatu są w idealnej pozycji. Jednak aby zachować ten efekt powinno nosić się nakładki retencyjne.

Aparat stały

To najpopularniejszy rodzaj aparatu ortodontycznego. Jest on na stałe przyklejony do powierzchni zębów. Składa się z zamków, pierścieni oraz łuków. Wszystkie te elementy wywierają na zęby siłę, dzięki czemu możliwe są zmiany położenia zębów. W trakcie leczenia szczególnie istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ liczne zakamarki sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmu.

Aparat ruchomy

Stosowane u dzieci, szczególnie w okresie uzębienia mieszanego, kiedy aparat stały wiązałby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy. Aparaty ruchome umożliwiają rozbudowę łuków zębowych, wspomagają odpowiedni rozwój szczęk i korygują wady zgryzu. Skuteczność leczenia w przypadku aparatów wyjmowanych w dużej mierze zależy od zdyscyplinowania pacjenta, jego współpracy z ortodontą oraz regularnych wizyt kontrolnych.

Clear Aligner

Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek. Nakładki te są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Metoda Clear Aligner to nieinwazyjna terapia ortodontyczna przeznaczona zwłaszcza dla osób, które cenią sobie estetykę. Z założonymi nakładkami można swobodnie rozmawiać i śmiać się.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

  • Poprawa estetyki.

  • Codzienna higiena jest łatwiejsza.

  • Mniejsze ryzyko próchnicy.

  • Poprawa rysów twarzy.

  • Przywrócenie prawidłowego zgryzu.

  • Zredukowanie bólów głowy, zgrzytania zębami czy wad wymowy.