fbpx

Profilaktyka

 

Dla każdego kto marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu podstawą dbania o zęby jest profilaktyka jamy ustnej. W Eurodent Stomatologia zabiegi higienizacyjne przeprowadzamy za pomocą urządzenia najnowszej generacji – EMS Airflow Prophylaxis Master, dzięki któremu higienizacja jest przyjemna i bezbolesna.

Protokół GBT stosowany przez nasze wykwalifikowane i doświadczone higienistki to innowacyjny zabieg polegający na całkowitym usunięciu szkodliwej płytki bakteryjnej i osadów przy użyciu delikatnego piasku. Kamień nazębny usuwany jest za pomocą systemu ultradźwięków z podgrzewaną wodą, co zmniejsza nieprzyjemne odczucia.

Po zabiegu higienizacji Pacjent otrzymuje indywidualne wskazówki dotyczące sposobu w jaki prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Aby zapobiegać powstawaniu zmian próchnicowych i wzmocnić szkliwo- zalecamy zabiegi regenerujące oraz znoszące nadwrażliwość zębów.

Higienizację należy powtarzać co pół roku lub częściej w zależności od zaleceń lekarza lub wykwalifikowanej higienistki. Czyste i zdrowe zęby oraz dziąsła są gwarancją zdrowego stanu jamy ustnej, co zapewnia trwałość wykonanego przez nas leczenia.

Najczęściej zadawane pytania

Zabieg lakowania bruzd i szczelin dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wynika to z anatomicznej budowy powierzchni zgryzowych tych zębów. Obecność bruzd i szczelin sprzyja zaleganiu w nich bakterii, które pojawiają się już w momencie wyżynania zęba. Ze względu na niewystarczające opłukiwanie przez ślinę oraz to, że włosie szczoteczki ma z reguły większą średnicę niż bruzda, dotarcie i całkowite jej oczyszczenie nie jest w pełni możliwe. Wynikiem tego jest zaleganie bakterii i rozwój czynników sprzyjających tworzeniu się próchnicy.

Celem zabezpieczenia wyżynającego się zęba, minimalizując ryzyko wystąpienia w nim próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Wszystkiemu winien cukier! Im więcej go dostarczamy wraz z pokarmem tym większe ryzyko powstania próchnicy. Lakierowanie zębów przeprowadza się na oczyszczone powierzchnię zębów odizolowane od śliny. Stomatolog lakierując zęby dostarcza szkliwu tak potrzebny fluor, który jest bardzo szybko wchłaniany. Po zabiegu nie wolno jeść przez około 1 godzinę. Sam zabieg jest krótki, przyjemny i bezbolesny. Efekt ochronny utrzymuje się przez około 3 miesiące od zabiegu.

Wskazania do lakierowania zębów stałych:

 • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
 • próchnica początkowa,
 • złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
 • noszenie aparatów ortodontycznych,
 • użytkowanie protez ruchomych,
 • obnażenie szyjek zębów,
 • po każdorazowym usuwaniu kamienia nazębnego i czyszczeniu zębów.

Nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów i profilaktyce tworzy się płytka nazębna. Jeżeli płytka nazębna nie będzie regularnie usuwana, zmineralizuje się ona w kamień i w miarę narastania będzie widoczna coraz bardziej na powierzchni zębów. Nieusuwany kamień nazębny rozrasta się nie tylko na widocznych powierzchniach zębów, ale również gromadzi się pod dziąsłem. Może powodować on stany zapalne dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust oraz w zaawansowanym stadium początek choroby przyzębia, czyli paradontozę. Usunięcie kamienia nazębnego wymaga wizyty higienizacyjnej. W Eurodent Stomatologia zabiegi higienizacyjne przeprowadzamy za pomocą urządzenia najnowszej generacji – EMS Airflow Prophylaxis Master, dzięki któremu higienizacja jest przyjemna i bezbolesna. Protokół GBT stosowany przez nasze higienistki to innowacyjny zabieg polegający na całkowitym usunięciu szkodliwej płytki bakteryjnej i osadów przy użyciu delikatnego piasku. Kamień nazębny usuwany jest za pomocą systemu ultradźwięków z podgrzewaną wodą, co zmniejsza nieprzyjemne odczucia.

Zabieg piaskowania zębów polega na usuwaniu drobin kamienia nazębnego oraz osadów, które znajdują się na powierzchni zębów. W Eurodent Stomatologia zabieg ten wykonuje się przy zastosowaniu urządzenia najnowszej generacji – EMS Airflow Prophylaxis Master, dzięki któremu higienizacja jest przyjemna i bezbolesna. Protokół GBT stosowany przez nasze higienistki to innowacyjny zabieg polegający na całkowitym usunięciu szkodliwej płytki bakteryjnej i osadów przy użyciu delikatnego piasku, który z łatwością dociera do najbardziej niedostępnych miejsc.

Dzieci

Już od pierwszych miesięcy życia należy dbać o jamę ustną dziecka. Z kolei kilkuletnie dziecko należy przyzwyczajać do wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 • lakowanie bruzd
 • lakierowanie zębów
 • piaskowanie zębów
 • usuwanie kamienia

Dorośli

Aby jak najdłużej cieszyć się naturalnymi zębami należy dużo uwagi poświęcić higienie zębów. Kluczowe w zachowaniu jamy ustnej w nienagannym stanie nie wystarczy tylko codzienne mycie zębów i nitkowanie. Duże znaczenie mają także zabiegi w gabinecie, które pozwalają pozbyć się nalotów niemożliwych do wyczyszczenia szczoteczką. W Eurodent oferujemy:

 • lakierowanie zębów,
 • piaskowanie zębów,
 • usuwanie kamienia.

Profilaktyka – dlaczego warto?

 • Zapobieganie chorobom przyzębia i próchnicy.

 • Zapobieganie wystąpienia dolegliwości bólowych.

 • Zapewnienie poczucia świeżości.

 • Poprawa ogólnego stanu zdrowia.

 • Zmniejszenie przebarwień i eliminacja przykrego zapachu z ust.

 • Lepsze gojenie ran po zabiegach stomatologicznych.