Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz wszelkich stanów zapalnych. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Natomiast w leczeniu chirurgicznym i implantologicznym wymagana jest bezwzględna higiena jamy ustnej ze względu na lepsze gojenie się pozabiegowe. Aby leczenie było skuteczne, pacjent powinien dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. Jak wszystkim wiadomo lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, dlatego w ramach profilaktyki oferujemy pacjentom zabiegi chroniące zęby oraz przyzębie dorosłych i dzieci.
Zabieg lakowania bruzd i szczelin dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wynika to z anatomicznej budowy powierzchni zgryzowych tych zębów. Obecność bruzd i szczelin sprzyja zaleganiu w nich bakterii, które pojawiają się już w momencie wyżynania zęba. Ze względu na niewystarczające opłukiwanie przez ślinę oraz to, że włosie szczoteczki ma z reguły większą średnicę niż bruzda, dotarcie i całkowite jej oczyszczenie nie jest w pełni możliwe. Wynikiem tego jest zaleganie bakterii i rozwój czynników sprzyjających tworzeniu się próchnicy.
Celem zabezpieczenia wyżynającego się zęba, minimalizując ryzyko wystąpienia w nim próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.
Wszystkiemu winien cukier! Im więcej go dostarczamy wraz z pokarmem tym większe ryzyko powstania próchnicy. Lakierowanie zębów przeprowadza się na oczyszczone powierzchnię zębów odizolowane od śliny. Stomatolog lakierując zęby dostarcza szkliwu tak potrzebny fluor, który jest bardzo szybko wchłaniany. Po zabiegu nie wolno jeść przez około 1 godzinę. Sam zabieg jest krótki, przyjemny i bezbolesny. Efekt ochronny utrzymuje się przez około 3 miesiące od zabiegu.
Wskazania do lakierowania zębów stałych:
Nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów i profilaktyce tworzy się płytka nazębna. Jeżeli płytka nazębna nie będzie regularnie usuwana, zmineralizuje się ona w kamień i w miarę narastania będzie widoczna coraz bardziej na powierzchni zębów. Nieusuwany kamień nazębny rozrasta się nie tylko na widocznych powierzchniach zębów, ale również „rośnie” pod dziąsłem w kierunku korzeni zębów. Może powodować stany zapalne dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, oraz w zaawansowanym stadium początek choroby przyzębia czyli paradontozę. Kamienia nazębnego nie usunie się szczotkowaniem zębów. Wymaga to wizyty u stomatologa z przeprowadzeniem skalingu ultradźwiękami – celem usunięcia kamienia nad i pod dziąsłowego oraz osadów. Do usuwania osadów można stosować gumki polerskie z pastą, lub nowoczesną metodę piaskowania zębów. Na koniec w celu utrwalenia efektu i zapobiegania próchnicy zaleca się lakierowanie zębów preparatami zawierającymi fluor.
Zabieg piaskowania zębów polega na usuwaniu drobin kamienia nazębnego oraz osadów, które znajdują się na powierzchni zębów. W gabinecie stosowany jest bezpieczny system piaskowania firmy NSK. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego piasku (smak cytrynowy lub wiśniowy), który pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody uderza w powierzchnię zęba, dając doskonały efekt. Jest to najlepsza metoda usuwania osadu z zębów i przestrzeni międzyzębowych.