Kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką, do swojego zdrowia powinna podchodzić z podwójną ostrożnością. Wpływ na płód ma każdy, nawet najmniejszy, element organizmu. Także zęby, pozornie bez znaczenia, okazują się w tym okresie niezwykle ważne.
Stan zębów oraz dziąseł stanowi lustro ogólnego zdrowia całego organizmu. Także wygląd języka może doprowadzić do odnalezienia przyczyn złego samopoczucia. Jednak równie często zła kondycja jamy ustnej staje się przyczyną występowania przewlekłych chorób. Wskutek dolegliwości bakterie mogą się z łatwością przedostawać do krwiobiegu i zagrażają całemu ciału. Dlatego szczególną uwagę do zdrowia zębów należy przykładać w czasie ciąży, kiedy w niebezpieczeństwie jest zarówno kobieta, jak i nienarodzone dziecko.
Jama ustna pod nadzorem
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla kobiety jest wyleczenie wszystkich zębów jeszcze przed zajściem w ciąże. Jeśli to nie możliwe, regularne odwiedzanie gabinetu w trakcie jest koniecznie. Pierwszy trymestr ciąży wiąże się z nudnościami i wymiotami. Kwasy żołądkowe powracające do przełyku i jamy ustnej doprowadzają do uszkodzenia szkliwa. Co więcej mogą one powodować rozwój chorób przyzębia i powstawanie ubytków. Ponadto kobiety w trakcie ciąży częściej i chętniej podjadają, dlatego tak ważna jest w tym okresie regularna i precyzyjna higiena. Podczas ciąży zmienia się również pH śliny, kwaśne środowisko w jamie ustnej osłabia szkliwo. Nie bez znaczenia są także zmiany hormonalne. – Estrogeny wywierają wpływ na dziąsła, które puchną, stają się wrażliwe na uszkodzenia oraz krwawią. Z tego powodu mycie zębów staje się nie tylko niekomfortowe, ale i bolesne. Rzadsze szczotkowanie nie jest dobrym wyjściem. Zaniedbane dziąsła powodują tylko nasilenie objawów – ostrzega dr n. med. Magdalena Niżańska, Eurodent Rzeszów.
Leczeniu w czasie ciąży mówimy „TAK”!
Istnieje wiele nieprawdziwych teorii na temat złego stanu zębów kobiet w ciąży. Powszechnie znany jest przesąd iż „zęby psują się od ciąży”. Krążą także hipotezy, że dziecko pobiera witaminy z organizmu matki, co powoduje różne schorzenia. Przez tego rodzaju twierdzenia kobiety unikają gabinetów stomatologicznych jak ognia. – Bardzo powszechną praktyką wśród kobiet w ciąży jest zaniechanie wizyt u dentysty. Jednak wiele zabiegów, np. profilaktycznych, można wykonywać bez obaw o zdrowie dziecka, najlepiej w środkowym trymestrze. Przykładowo skaling jest nieinwazyjną metodą oczyszczania powierzchni zębów z zalegającego osadu i kamienia.– mówi dr n. med. Magdalena Niżańska. Jeśli lekarz zostanie poinformowany o stanie kobiety może dobrać także odpowiedni rodzaj znieczulenia. Ostrożność należy natomiast zachować w przypadku zdjęć RTG – część badań wskazuje na ich niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.
Choroby przyzębia wpływają na poród
Jak wynika z licznych badań, stan zdrowia jamy ustnej wpływa na przebieg porodu. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie ubogich państw, gdzie higiena nie jest wystarczająca. Pakistańscy badacze z Aga Khan University w Karaczi stwierdzili, że kobiet z poważnymi chorobami przyzębia 30% częściej dotykają komplikacje. W efekcie może się to wiązać z przedwczesnym porodem, poronieniem lub śmiercią noworodka. Jak wynika z badań, stopień rozwoju choroby ma bezpośrednie przełożenie na możliwość wystąpienia komplikacji w trakcie porodu. Podobnego zdania są naukowcy z włoskiego uniwersytetu w Sassari. Dowiedli oni, że choroby przyzębia mogą stanowić przyczynę wystąpienia przedwczesnego porodu. Innym poważnym efektem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej jest niska masa urodzeniowa dziecka. Według naukowców taki stan jest ściśle powiązany z występującymi chorobami przyzębia. Problemem jest przedostanie się do krwiobiegu bakterii oraz ich toksyn, które występują przy okazji stanów zapalnych w okolicach jamy ustnej.
Jeśli nie masz pewności, czy w trakcie ciąży możesz poddać się konkretnemu leczeniu, wystarczy rozmowa ze stomatologiem. Całkowite zignorowanie problemu i przesuwanie terminu wizyty może wyłącznie sprawić więcej problemów. W tym okresie należy ze szczególna dbałością podchodzić do zdrowia całego organizmu.
Artykuł dostępny jest także na portalu Zdrowie Wiesz Jak.