Czy osad na języku może być przyczyną nieświeżego oddechu oraz bolesnych dolegliwości?

Higiena jamy ustnej dotyczy nie tylko szczotkowania i nitkowania zębów. Obejmuje ona również codzienne usuwanie osadu zgromadzonego na języku. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spożywania pokarmów resztki jedzenia osadzają się nie tylko na zębach, ale również na chropowatym i bruzdowatym języku. Stają się one wtedy idealną pożywką dla rozwoju chorobotwórczej flory bakteryjnej. Jak powinniśmy w takim razie poprawnie zadbać o czystość języka?

Fragmenty spożywanego jedzenia nie są jedyną przyczyną tworzenia osadu na języku. Na jego powierzchni gromadzą się również bakterie i grzyby, których nadmierny rozwój może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości jak np. pogorszenie zdrowia zębów i tkanek przyzębia, czy zwiększenie ryzyka występowania owrzodzeń stanów zapalnych lub pleśniawek.

Osad na języku może wpływać także na występowanie nieświeżego oddechu. To wynik obecności lotnych związków siarki, które powstają podczas procesów metabolicznych bakterii. Jeśli dojdzie do zbyt dużej kolonizacji języka przez grzyby, na jego powierzchni będziemy mogli zaobserwować białe wykwity wraz z towarzyszącym zaczerwienieniem języka.

Możemy ograniczyć występowanie powyższych dolegliwości, jeśli wypracujemy nawyk regularnego czyszczenia języka. Klasyczny czyścik ma postać skrobaczki, która w prosty, mechaniczny sposób usuwa zanieczyszczenia. Zastanawiasz się jak dokładnie oczyścić język z pomocą skrobaczki? Wystarczy, że po umyciu zębów umieścisz skrobaczkę w tylnej części jamy ustnej, a następnie przesuniesz nią po całej powierzchni języka- aż po sam koniuszek. Powtórz czynność kilkukrotnie, a następnie przepłucz jamę ustną wodą. Oczyszczanie języka trwa zaledwie kilka sekund, a korzyści dla zdrowia jamy ustnej są ogromne.