Czym różnią się protezy akrylowe od protez na implantach?

Współczesna protetyka pozwala nam na wiele opcji rekonstrukcji braków zębowych. Częstym wybieranym rozwiązaniem u osób z bezzębiem jest proteza ruchoma, która jednak nie należy do najbardziej komfortowych mimo tego, że przywraca estetykę oraz podstawową funkcjonalność uśmiechu. Alternatywą dla standardowych protez akrylowych są protezy wsparte na implantach, które są dużo bardziej komfortowe i trwałe.

Protezy standardowe wykonuje się z tworzywa akrylowego. Proteza całkowita, stosowana jest w przypadku bezzębia, natomiast proteza częściowa stosowana jest u pacjentów z zachowanym częściowo własnym uzębieniem. Proteza częściowa posiada dodatkowo klamry, które pozwalają na umocowanie jej do zębów własnych. Taki rodzaj uzupełnień protetycznych zalicza się do uzupełnień śluzówkowych co oznacza, że większość sił podczas żucia pokarmu przenosi się na błonę śluzową. W związku z tym często protezy tego rodzaju wymagają użycia kleju do protez.

Początkowo użytkowanie protez akrylowych może sprawiać pacjentowi trudności, ponieważ związane są one ze znacznie mniejszą wydolnością żucia oraz koniecznością wyciągnięcia jej z ust na noc. Ze względów ekonomicznych protezy akrylowe są częstym uzupełnieniem wybieranym przez pacjentów, jednak należy pamiętać o tym, że nie hamują one zaniku tkanek kostnych.

Protezy na implantach są uznawane za najnowocześniejsze rozwiązanie dotyczące odbudowy braków zębowych. To właśnie dzięki nim pacjenci mają możliwość odzyskania pełnej sprawności w jamie ustnej. Nie występują, tu żadne ograniczenia dotyczące spożywania potraw w obawie przed wypadnięciem lub uszkodzeniem, a sama proteza stabilnie trzyma się w ustach, pozwalając spożywać każdy rodzaj posiłku. Pozostawia ona pacjentowi w związku z tym komfort psychiczny i brak stresu związanego z możliwością wypadnięcia, bądź przemieszczenia się protezy. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Proteza wsparta na implantach ma zdecydowaną przewagę nad standardową również jeżeli chodzi o siłę żucia. W przypadku protezy akrylowej możliwości żucia wynoszą jedynie 25%. W przypadku protezy na implantach odzyskujemy 100% siły żucia.

Małe tytanowe ,,śrubki’’ zastępują funkcje utraconych korzeni zębowych, dzięki czemu kość jest obciążona i pozwala to zapobiec jej zanikowi. Implanty stanowią filar do zamocowania protezy zębowej lub innej pracy protetycznej. Ważnym atutem protez na implantach jest wysoka stabilność oraz brak podniebienia, czy brak dyskomfortu
w czasie snu. Protezy wsparte na implantach imitują naturalny uśmiech przez wzgląd na wysoką jakość materiału z jakiego są wykonane. Stopień przezierności zębów jest niemalże identyczny jak szkliwa.

Proteza całkowita na implantach to nie tylko piękny uśmiech. Jest to również inwestycja w nasze zdrowie. Stan naszego uzębienia i jamy ustnej przekłada się na jakość naszego życia. Przed przystąpieniem do leczenia niezbędna jest konsultacja implantologiczna oraz wykonanie tomografii komputerowej.