Czy zagryzasz różne przedmioty?

Kompulsywne i niekontrolowane zaciskanie zębów towarzyszy coraz to większej grupie osób czynnych zawodowo. W pracy ,,zjadamy” nasze zęby nie tylko na wyzwaniach stawianych nam przez zwierzchników, ale również na ołówkach czy kubkach po kawie. Powodem takiego zachowania najczęściej bywa stres, natomiast efektem może być uszkodzone szkliwo, bóle i nieprawidłowości w działaniu stawów skroniowo-żuchwowych, czy w bardziej skrajnych przypadkach- skrzywienia zgryzu. Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że ponad 90% Polaków odczuwa stres w pracy. Prawie połowa z nich zagryza zęby lub nimi zgrzyta.

Poniżej przygotowaliśmy kilka porad jak radzić sobie ze stresem.

  • Efektywne zarządzanie czasem pracy – jest zadaniem zarówno dla menedżerów, jak ich podwładnych. Niezwykle istotne jest, aby kierownictwo dbało o racjonalny podział pracy tak, by stawiane pracownikom cele były realne do osiągnięcia.
  • Dbanie o miejsce pracy – funkcjonalne i zadbane stanowisko z pewnością ułatwi wykonywanie obowiązków. Natomiast umożliwienie pracownikom posiadania rzeczy osobistych, takich jak własny kubek czy fotografie bliskich „oswaja” miejsce pracy.
  • Akceptacja siebie i pozytywne myślenie – trzeba przyjąć do wiadomości, że każdemu zdarzają się błędy, ponieważ nikt nie jest doskonały. Pomyłki nie powinny rzutować na naszą samoakceptację. Wiara w siebie i swoje możliwości staje się niezwykle istotna podczas pracy w dużych korporacjach, gdzie występuje większa rywalizacja między pracownikami.
  • Sport oraz zdrowa dieta – ćwiczenia fizyczne oprócz tego, że polepszają kondycję fizyczną, wpływają również korzystnie na nasze samopoczucie. Endorfiny, które powstając przy wysiłku fizycznym to tzw. „hormony szczęścia”, wywołujące u ludzi uczucie zadowolenia. Wyjątkowo korzystne dla zapracowanych będą spacery na świeżym powietrzu. Komponując posiłki z kolei warto sięgnąć po produkty, które są bogate w witaminy z grupy B (odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), a także magnez (który hamuje wydzielanie hormonów stresu).

Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy?

Podstawą jest odnalezienie przyczyny wystąpienia problemu, aby móc skuteczne jej zaradzić. Obecnie w naszym gabinecie stosujemy specjalne szyny i nakładki, dzięki którym można minimalizować ryzyko powikłań. Zgrzytanie zębami to istotny problem współczesnego świata, który zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny problemu, a następnie wdrożenie leczenia.