Narząd żucia to jeden z najwcześniej wykształcających się organów człowieka. Szczęka zaczyna formować się już w kilkutygodniowym płodzie.
Dlaczego jednak zęby się krzywią?
Wady zgryzu diagnozuje się najczęściej u dzieci w wieku 7-18 lat. Przeważnie ich podłoże stanowi nieprawidłowa budowa i położenie względem siebie kości szczęki oraz żuchwy. Niewłaściwy układ łuków zębowych również odgrywa tutaj ogromne znaczenie. Wady zgryzu mogą być wrodzone bądź wynikają z czynników zewnętrznych. Zdarza się również, że dziecko poprzez złe nawyki tj. gryzienie długopisów i innych różnych przedmiotów, samo doprowadza do wad zgryzu.
Jakie są powody krzywienia się zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego?
Dzieje się tak, gdyż nie każdy pacjent jest świadomy konieczności używania retencji po leczeniu ortodontycznym. Jest wysokie ryzyko, że bez stosowania nakładek retencyjnych lub stałego drutu retencyjnego, zęby wrócą do poprzedniego ułożenia. Dlatego retencja jest obowiązkiem po każdym leczeniu ortodontycznym pacjenta, gdyż zapobiega ona powrotowi zębów na miejsce sprzed leczenia.
Jakie są konsekwencje nieleczonych wad zgryzu?
Krzywe zęby lub wady zgryzu mogą być przyczyną wielu problemów. Na przykład stłoczenia wpływają negatywnie na higienę jamy ustnej, ponieważ przestrzenie między zębami nie mogą być doczyszczone nićmi dentystycznymi lub czyszczenie ich jest wysoce kłopotliwe. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł lub próchnicy. Tyłozgryz u dorosłych osób może utrudniać gryzienie pokarmów. Ponadto siekacze, które nie są wystarczająco płukane śliną, naraża się na większe ryzyko wystąpienia próchnicy. W przypadku zgryzu krzyżowego u dorosłych osób dochodzi często do zaburzeń funkcji żucia i mowy. Ze względu na jednostronne obciążenie zarówno staw skroniowo-żuchwowy, jak i zęby mogą przedwcześnie ulegać zużyciu, co w konsekwencji powoduje ból.
Jak można zaradzić krzywym zębom?
Korekta źle ustawionych zębów jest zależna od rodzaju i złożoności problemu. Nie istnieje jedna metoda pozwalająca wyleczyć wszystkie wady zgryzu. Przy skomplikowanych wadach, najlepszym rozwiązaniem często okazuje się aparat ortodontyczny. Czasem natomiast konieczna jest nawet operacja.