Szczoteczka elektryczna czy manualna?

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów pozwala na efektywne oczyszczanie jamy ustnej. Na rynku obecnie znajdziemy dostępne szczoteczki różnego rodzaju – od klasycznych manualnych, przez elektryczne (z niezliczonymi trybami pracy), na specjalistycznych szczoteczkach kończąc. Ale czym najlepiej czyścić zęby?

Szczoteczka manualna jest to najpopularniejszy i najpowszechniejszy rodzaj szczoteczki do zębów. Każda składa się z główki z syntetycznym włosiem i rączki. W zależności od producenta można wybrać różne rodzaje czy kształty główki, ułożenie włókien lub elementów dodatkowych jak np. nakładki polerujące, czyszczące język i przestrzenie międzyzębowe.

W zależności od twardości włókna wyróżniamy szczoteczki: twarde (0,25-0,30 mm), średnio twarde (0,20-0,25 mm), miękkie (0,18-0,20 mm). Najczęściej zaleca się stosowanie szczoteczek miękkich i średnio twardych. Dzieje się tak, ponieważ efekt prawidłowego oczyszczenia powierzchni zębów i innych tkanek jamy ustnej  nie powinien wynikać z twardości szczoteczki, a zastosowanej metody szczotkowania.

Szczoteczki elektryczne pozwalają skuteczniej oczyszczać płytkę nazębną, gdyż  są dużo łatwiejsze w użyciu. Niektórzy mówią, że to rozwiązanie dla leniwych z uwagi  na to, że niektóre rodzaje nie wymagają wykonywania dodatkowych ruchów ręką w trakcie ich użytkowania. Faktem jest również, że nie jesteśmy w stanie szczoteczką manualną wykonać tylu ruchów na minutę, ile wykonuje ich szczoteczka elektryczna.

Technologie pracy główek szczoteczek elektrycznych:

  • oscylacyjno-rotacyjna − wykorzystuje częstotliwość w zakresie 73-88 Hz, a główka szczoteczki wykonuje ruch w dwóch kierunkach,
  • soniczna − ma podłużną główkę, pracuje ruchem z boku na bok posuwisto-zwrotnym,
  • ultradźwiękowa − wykorzystuje falę dźwiękową o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz, co  zapewnia delikatne czyszczenie mechaniczne,
  • oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna − przy ruchach oscylacyjno-rotacyjnych wykorzystuje taki sam zakres fali jak w ruchu 2D. Jednak przy ruchu pulsacyjnym końcówka szczoteczki wytwarza falę dźwiękową o częstotliwości ok. 340-400 Hz.

Jaka  szczoteczka w takim razie będzie dla mnie najlepsza?

Przed zakupem szczoteczki zwykłej lub elektrycznej warto skierować uwagę na własne potrzeby i skonkretyzować swoje oczekiwania wobec codziennego szczotkowania. Należy mieć na względzie ewentualne problemy zdrowotne jak np. choroby przyzębia czy obecność uzupełnień protetycznych (koron, implantów). Można również poprosić higienistkę lub stomatologa o poradę czy funkcjonalność i sposób szczotkowania wybraną przez siebie szczoteczką będą odpowiednie dla stanu zdrowia Twojej jamy ustnej.