Jak przygotować uśmiech na specjalną okazję?

Młodszy wygląd i lepsze pierwsze wrażenie – piękny uśmiech może to zapewnić. Wiedza o lśniących zębach dodaje nie tylko atrakcyjności, ale również pewności siebie. Dlatego specjalne okazje wymagają szczególnego przygotowania. Także w kwestii pielęgnacji zakamarków jamy ustnej.

Wybierasz się na ważną randkę, rozmowę o pracę, urodziny, a może przyjacielskie spotkanie po latach? Chcąc błyszczeć pośród gości, należy zadbać o odpowiednią oprawę. Dobierasz wyjątkowy strój, skrupulatnie układasz włosy, odwiedzasz kosmetyczkę. Jednak tym, co z pewnością wyróżni cię spośród tłumu, jest zdrowy i lśniący uśmiech. Nie pozwól, by zęby zepsuły ci zabawę i przed wyjściem koniecznie upewnij się, że dorównują ci kroku!

Nie marnuj czasu

Nieubłaganie zbliża się dzień zaznaczony w kalendarzu na czerwono, a Ty robisz listę priorytetowych spraw do załatwienia. W żadnym wypadku nie zapomnij umieścić tam wizyty u stomatologa. Wiedząc o ważnym wydarzeniu wystarczająco wcześnie, możemy na spokojnie wybrać się do gabinetu. Niektóre problemy, takie jak np. kamień nazębny, da się wyeliminować jeszcze na tej samej wizycie. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ w kluczowym dniu możemy obudzić się z trudnym do uśmierzenia bólem zęba. – Pacjenci bardzo często opuszczają kontrole, sądząc, że są one zbędne. Jednak warto co pół roku przypominać się dentyście. Szybko lokalizując problem zaoszczędzimy sobie późniejszych kłopotów – nie czekajmy biernie na rozwój wydarzeń, bo możemy pożegnać się z pięknym uśmiechem – mówi dr n. med. Magdalena Niżańska, Eurodent Rzeszów.

Wszystko na swoim miejscu

Problemem, nie tylko w obliczu ważnej daty, jest także utracony w przeszłości ząb. Próchnica, choroby przyzębia czy urazy mechaniczne to najczęstsze przyczyny ubytków. Remedium są zabiegi implantologiczne, które pozwalają na zastąpienie jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów. – Istotną przewagą tego rodzaju uzupełnień nad protezami, jest brak konieczności wyjmowania ich do czyszczenia. Ponadto implanty są wiernym odzwierciedleniem naturalnych zębów, co daje pacjentowi poczucie komfortu – komentuje dr n. med. Magdalena Niżańska. Korzeń jest zastąpiony małą, tytanową „śrubką”. Do tego przytwierdzony jest łącznik, a na sam koniec porcelanowa korona. To rozwiązanie nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, w celu wykonania mostu protetycznego. Dodatkowo, nie ma ograniczeń, co do rodzaju spożywanych pokarmów. Jest też dobra informacja dla strachliwych – wszczepienie implantu jest metodą całkowicie bezbolesną.

W stylu Hollywood

Jeśli zdrowie zębów nie podlega wątpliwości, warto skusić się na ich wybielenie. Nowoczesna technologia pozwala uzyskać pożądany kolor w przeciągu kilku godzin. Zabieg wykonywany przez dentystę w gabinecie jest kosztowny, jednak zapewnia gwarancję śnieżnobiałego uśmiechu na kilka lat. Tańszym, niestety równocześnie krótkofalowym rozwiązaniem, jest samodzielne wybielanie w zaciszu własnej łazienki. Nie dajmy się uwieść szybkim, domowym metodom, przy wykorzystaniu sody czy soku z cytryny. W ten sposób wyłącznie podrażnimy dziąsła i naruszymy szkliwo. Warto skorzystać z doświadczenia i rad dentysty, lekarz znając uzębienie pacjenta, pomoże dobrać dostępny na rynku specyfik – pastę, paski, lakier lub żel.

Trzymaj formę

Do idealnie zdrowych, pełnych blasku zębów trzeba przykładać szczególnie dużo uwagi. Nie można pozwolić, by wróciły do stanu przed zabiegami, jakie im zafundowaliśmy. Dlatego tak istotne jest to – co, kiedy, a nawet jak spożywamy. Z pewnością należy ograniczyć słodkie produkty. Jeśli już skusimy się na cukierki, czekoladę czy ciastka, po zjedzeniu weźmy się za dokładne szczotkowanie. – Wśród największych wrogów uśmiechu są żelki, które przyklejają się do szkliwa. Pacjenci powinni zwrócić także uwagę na słodkie, gazowane napoje. Osobom, które nie umieją się z nimi rozstać, polecam picie przez słomkę – to ogranicza kontakt z zębami – radzi dr n. med. Magdalena Niżańska. Nie trzeba od razu z wszystkiego rezygnować – czerwone wino do kolacji czy poranna filiżanka kawy będą niegroźne, jeśli odpowiednio zadbamy o zęby.

Zdrowe zęby ważne są na co dzień, ale ich blask doceniamy głównie przy szczególnych okazjach. Wyjątkowe wydarzenie powinno stanowić wyłącznie dodatkową motywację do zadbania o uśmiech.