Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty do zębów?

Wybór odpowiedniej pasty do zębów bywa dużym wyzwaniem. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele rodzajów past różniących się między sobą składem oraz właściwościami. Wybór odpowiedniej jest zatem szczególnie ważny, aby osiągnąć zamierzony efekt, jakim jest na przykład zmniejszenie nadwrażliwości lub rozjaśnienie barwy zębów.

W zależności od składu wyróżniamy pasty o działaniu:

  • przeciwpróchniczym,
  • przeciwbakteryjnym,
  • ograniczającym powstawanie płytki nazębnej,
  • ograniczającym stan zapalny przyzębia,
  • wybielającym szkliwo zębów,
  • łagodzącym nadwrażliwość zębów.

Dobra pasta do zębów, aby mogła spełniać swoje zadanie powinna zawierać substancje, które to umożliwią. W większości przypadków w pastach znajdziemy więc składniki o działaniu bakteriostatycznym, polerującym, pieniącym, ściernym, smakowym i konserwującym.

Jednym z najważniejszych składników pasty do zębów jest fluor, który dostarczany w odpowiednim stężeniu jest pierwiastkiem wykazującym pozytywne działanie na organizm. Fluor odpowiada za remineralizację szkliwa, dodatkowo je wzmacniając. Stężenie fluoru jest określone dla dzieci jako– 600 ppm fluoru, a dla dorosłych – nie więcej niż 1500 ppm fluoru.

Bardzo istotne przy wyborze pasty do zębów jest prawidłowe RDA, czyli współczynnik ścieralności. Współczynnik RDA (ang. Radioactive Dentin Abrasion) wskazuje w składzie past do zębów na obecność substancji ściernych i polerujących. Jest to istotne w usuwaniu zarówno płytki bakteryjnej, jak osadów nazębnych. Warto wiedzieć, że im wyższe RDA – tym pasta do zębów wykazuje większe właściwości ścierające. W codziennej pielęgnacji stosuje się produkty, które cechuje RDA w przedziale 40-70. Pasta na nadwrażliwość nie powinna zawierać wskaźnika RDA na poziomie wyższym niż 40. Natomiast pasty o działaniu wybielającym charakteryzują się RDA na poziomie nawet do 100.

Z pomocą w walce z nadwrażliwymi zębami przychodzą specjalistyczne pasty, które mają za zadanie zredukować mikro-uszkodzenia szkliwa oraz otwarte kanaliki zębowe. W ich składzie znajdziemy składniki odpowiedzialne za załagodzenie bólu oraz większą ilość fluorku i hydroksyapatyt, czy też witaminę B5.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów past do zębów różniących się składem oraz właściwościami. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka pasta w naszym przypadku będzie najlepsza, warto zapytać o to higienistkę lub stomatologa. Istotne jest bowiem, że nie każdą pastę można stosować „na własną rękę”.