Powitaj wiosnę pięknym uśmiechem

Zima wreszcie zmierza ku końcowi. Po długich, mroźnych miesiącach zrzucamy puchowe kurtki, kozaki wymieniamy na lekkie obuwie, a grube szaliki, czapki i rękawiczki chowamy głęboko w szafie. Ostatnie tygodnie przed pierwszymi wysokimi temperaturami wykorzystujemy na przygotowanie ciała do nadejścia wiosny. W tym roku zadbajmy nie tylko o smuklejszą sylwetkę, ale i promienny uśmiech!

Dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze oraz znacznie bardziej słoneczne. Tym samym zapominamy o puszystym kocu, gorącej herbacie z miodem i imbirem, a miękkie kapcie odrzucamy w kąt. Pogodna aura za oknem sprawia, że jesteśmy znacznie weselsi i tryskamy świetnym humorem. By w towarzystwie czuć się w pełni komfortowo, warto kilka ostatnich tygodni poświęcić na dokładne przygotowanie zębów do większej dawki szerokiego uśmiechu.

Rada 1. Przyjrzyj się swojej higienie

Poświęcasz na mycie zębów 3 minuty dwa razy dziennie? To za mało, by zęby mogły być błyszczące, ale także zdrowe. Jeśli nie jesteś pewny, czy szczotkowanie daje właściwe rezultaty, możesz kupić w aptece specjalną tabletkę. Tuż po rozgryzieniu zostawia na zębach kolorowy osad w miejscach, które wymagają jeszcze dokładniejszej poprawki. Kluczowa jest ponadto odpowiednia organizacja rytuału mycia. Musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – samo szczotkowanie nie wystarczy. Dołóżmy do tego kilka minut na solidne nitkowanie zębów, wyczyszczenie skrobaczką języka, a na sam koniec wypłuczmy jamę ustną specjalnym płynem. Dopiero wtedy możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że wypełniliśmy należycie swój obowiązek. – Wielu pacjentów oczekuje, że szybkie wymycie zębów przed wyjściem do pracy czy pójściem spać będzie wystarczające. Żeby rzeczywiście pozbyć się wszystkich zalegających resztek i osadu, należy zębom poświęcić nieco więcej uwagi. Jednak warto – odwdzięczą nam się wyjątkowym blaskiem w wiosenne popołudnie – komentuje dr. n. med. Magdalena Niżańska, Eurodent Rzeszów.

Rada 2. Kontroluj czystość w ciągu dnia

Filiżanka kawy po przyjściu do pracy, szybki lunch zjedzony w przerwie, przekąska, którą poczęstuje nas koleżanka, szklanka soku po przyjściu do domu… Przez naszą jamę ustną każdego dnia przewija się mnóstwo różnych pokarmów i napojów. Wiele z nich powoduje przebarwienia, inne zostawiają swoje ślady w przestrzeniach międzyzębowych, a niektóre przyklejają się wprost do szkliwa. Zaleganie resztek na powierzchni czy w bezpośredniej okolicy zębów może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, a w dłuższej perspektywie kamienia nazębnego i nawet próchnicy. Najlepszą bronią tuż po jedzeniu czy piciu jest pasta i szczoteczka. Jeśli jednak nie mamy ich pod ręką, możemy doraźnie wypróbować kilka sposobów. Najprostszym z nich jest po prostu wypłukanie jamy ustnej bieżącą wodą.

W ten sposób przywracamy właściwe pH i niwelujemy kwaśny odczyn. Doskonale sprawdzi się także guma do żucia. W niektórych restauracjach można spotkać się z praktyką częstowania nią gości po posiłku. Warto także mieć przy sobie opakowanie na nagłe, nieprzewidziane sytuacje. Guma również działa neutralizująco na kwaśne środowisko, ale i pobudza produkcję śliny oraz odświeża oddech.

Rada 3. Wybierz się do dentysty

Tak jak obowiązkowy jest przegląd techniczny samochodu, tak wejście w nowy rok nie może obyć się bez dokładnej kontroli stanu jamy ustnej. Dlatego do listy wiosennych porządków warto dopisać również wizytę w gabinecie dentystycznym. – Pacjenci niechętnie pojawiają się na takich kontrolach. Jednak warto sprawdzić, czy po zimie pojawiły się ewentualne ubytki, kamień nazębny lub próchnica. Im wcześniej wypowiemy im walkę, tym szybciej będziemy cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem. Aby uśmiech błyszczał w parze z pierwszymi promieniami słońca, warto skusić się na piaskowanie. Jeśli zaś chcemy całkowicie odświeżyć zęby, pomyślmy o ich wybieleniu – radzi dr. n. med. Magdalena Niżańska. Jeśli zapominamy o wizytach kontrolnych u stomatologa, warto umownie przyjąć rozpoczęcie kolejnej pory roku, czyli średnio co 3 miesiące. W ten sposób przez cały rok będziemy mogli śmiało uśmiechać się od ucha do ucha.

Wiosna to tylko pretekst do zadbania o zęby. Bez względu na czas powinniśmy poświęcać im nieco uwagi. Systematyczność, dokładność i sumienność – tyle wystarczy by wyjątkowy uśmiech zachować na długie lata.