Cytrusy a mycie zębów

Owoce to bezapelacyjnie skarbnica witamin oraz składników odżywczych,  które regulują procesy metabolizmu, poprawiają odporność organizmu czy pomagają dbać o smukłą sylwetkę. Jednocześnie z uwagi na swoją kwasowość są one silnym środkiem oddziałującym na szkliwo. Środowiska kwaśnego jednakże nie lubią zęby, ponieważ są one wówczas bardziej podatne na działanie bakterii oraz stają się wrażliwsze na temperaturę spożywanych posiłków.

Cytrusy są dobrym źródłem witaminy C zatem nie należy ograniczać ich spożywania. Trzeba jednakże pamiętać, aby bezpośrednio po ich zjedzeniu nie myć zębów. Jest to o tyle ważne, że dochodzi wówczas do kwasowego uszkodzenia szkliwa. Po zjedzeniu cytrusów lub innych produktów zawierających kwas zaleca się natomiast wypłukanie jamy ustnej wodą. O czym jeszcze należy pamiętać po zjedzeniu owoców ?

  • Bezpośrednio po posiłku trzeba przepłukać usta wodą, która neutralizuje działanie kwasów,
  • można spożyć mocno zasadowe produkty np. nabiał,
  • zęby należy umyć dopiero po ok. 30 minutach- nie wcześniej,
  • soki owocowe najlepiej jest pić przez słomkę, aby ograniczyć ich kontakt ze szkliwem.

Na działanie kwasów zęby są narażone nie tylko po zjedzeniu owoców. Również po wypiciu soków owocowych oraz napojów typu cola nie powinno się od razu myć zębów. Szkliwo jest wówczas rozmiękczone przez kwasy organiczne występujące w tych napojach. Po wypiciu soku lub coli należy- tak jak po zjedzeniu cytrusów, najpierw przepłukać jamę ustną wodą, odczekać ok. pół godziny i dopiero potem umyć zęby.

Jak postępować, aby owoce cytrusowe nie szkodziły zębom? Najlepiej zjadać porcję owoców na raz, zamiast podjadać przez cały dzień po trochę. Dzięki temu można ograniczyć niekorzystne działanie kwasów na szkliwo. To samo dotyczy soków owocowych. Zamiast sączyć je w ciągu dnia, lepiej wypić od razu całą szklankę.