Jak zadbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Okres ciąży jest szczególnym czasem dla każdej kobiety. W tym okresie przyszła mama powinna zdać sobie sprawę, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju jej dziecka. Ogromny wpływ na zdrowie zębów

w tym okresie u ciężarnych mają zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak przebarwienia zębów lub próchnica. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na stany zapalne dziąseł, próchnicę czy nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Wiele kobiet w tym okresie dostrzega, że dziąsła stają się o wiele wrażliwsze- jest to efekt ich większego ukrwienia. Bolące dziąsła zniechęcają do dokładnego szczotkowania zębów, a to często prowadzi do próchnicy. Zmiany dotyczące sposobu odżywiania się kobiet w ciąży oraz nieprzyjemne zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak wymioty czy mdłości mogą być przyczyną kwasowej erozji szkliwa. Silne kwasy żołądkowe przyczyniają się do niszczenia warstwy szkliwa.

Kiedy należy udać się do stomatologa na wizytę kontrolną?

Kobieta w ciąży powinna udać się na wizytę kontrolną minimum 2 razy w czasie jej trwania, a także po upływie 6 miesięcy od porodu. Jeśli konieczne jest poddanie się zabiegom leczniczym, najlepiej zaplanować je na II trymestr ciąży. Należy jednak pamiętać, że aż do momentu rozwiązania niewskazane jest przeprowadzanie leczenia protetycznego, ortodontycznego oraz zabiegów wybielania.

Jak zadbać o zęby i dziąsła w ciąży?

Aby zadbać o stan naszych zębów i dziąseł, zaleca się:

  • płukać jamę ustną płukankami alkalicznymi,
  • do szczotkowania zębów używać pasty z fluorem,
  • wybierać szczoteczki o miękkim włosiu,
  • czyścić powierzchnię języka specjalnymi łopatkami,
  • zminimalizować spożywanie cukrów,
  • unikać błędów żywieniowych jak np. nocne podjadanie,
  • szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie,
  • po porannych mdłościach płukać jamę ustną wodą.

Czy w czasie ciąży można używać szczoteczki elektrycznej?

Tak! Szczoteczka elektryczna idealnie usuwa płytkę nazębną z okolicy szyjki zęba, gdzie najczęściej gromadzi się jej najwięcej. Kobiety w ciąży to pacjentki, które powinny być otoczone szczególną opieką stomatologiczną. Kiedy pojawi się coś niepokojącego dla przyszłej mamy powinna ona niezwłocznie udać się do stomatologa, który zweryfikuje czy leczenie jest konieczne.