Czy nasza dieta wpływa na powstawanie próchnicy

Czy nasza dieta wpływa na powstawanie próchnicy? Poznaj czym są produkty kariogenne oraz kariostatyczne i ciesz się zdrowym uśmiechem!

Próchnica zębów jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowia jamy ustnej na całym świecie. Czynniki takie jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niezdrowa dieta, a także obecność bakterii w jamie ustnej mogą przyczynić się do jej powstawania. Właściwa dieta i odpowiednie produkty mogą pomóc w ochronie naszych zębów. Przyjrzyjmy się dwóm rodzajom produktów: kariogennym i kariostatycznym, które mają różne działanie na naszą jamę ustną.

Produkty kariogenne to te, które sprzyjają powstawaniu próchnicy. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój próchnicy jest obecność bakterii w jamie ustnej, które metabolizują cukry obecne w pokarmie i tworzą kwas uszkadzający szkliwo zębów. Szczególnie niekorzystne działanie mają cukry proste: glukoza i fruktoza oraz wybrane dwucukry: sacharoza i maltoza. To one najszybciej przekształcają się w kwasy. Zazwyczaj produkty kariogenne zawierają duże ilości cukrów, które służą jako pożywka dla tych bakterii. Słodycze, słodzone napoje, słodkie przekąski – mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka próchnicy.

Produkty kariostatyczne są z kolei skierowane do walki z próchnicą i jej powstawaniem. Te produkty zawierają składniki, które minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy poprzez kontrolę bakterii i utrzymanie zdrowego środowiska w jamie ustnej. Spożywając produkty kariostatyczne zmniejszasz ryzyko rozwoju próchnicy zębów. Są to głównie; niesłodzone produkty mleczne, ryby morskie, drób warzywa, jaja i zielona herbata.

Produkty, które zawierają w swoim składzie wapń, witaminę D, fluor i fosfor chronią zęby przed szkodliwym działaniem bakterii próchnicotwórczych. Istotna jest również kolejność spożywanych produktów. Najlepiej jest zacząć posiłek od produktów kariogennych, aby zakończyć jedzenie tymi zdrowszymi- kariostatycznymi.
Produktem wysoce kariostatycznym jest również woda mineralna. Jej regularne i częste picie wpływa korzystnie nie tylko na kondycję naszych zębów,
a także na wszystkie parametry naszego organizmu. Woda przyczynia się do oczyszczenia jamy ustnej oraz przywraca jej prawidłowe pH. Nie zaleca się picia słodkich soków lub słodzonych napojów.

Właściwa higiena jamy ustnej oraz zdrowa dieta odgrywają kluczową rolę w walce z próchnicą. Unikanie produktów kariogennych, które sprzyjają rozwojowi próchnicy oraz korzystanie z produktów kariostatycznych, które wspierają zdrową jamę ustną, może pomóc w zachowaniu pięknych i zdrowych zębów. Pamiętajmy o regularnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej i kontrolnych wizytach stomatologicznych, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem jak najdłużej.