Fluor – jak działa na nasze zęby?

Fluor jako składnik pasty do zębów odgrywa istotną rolę w profilaktyce próchnicy, a także w remineralizacji szkliwa. Wynika to z jego właściwości, dzięki którym szkliwo zdecydowanie trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej. W bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zębów fluor korzystnie oddziałuje na szkliwo oraz wspomaga proces jego remineralizacji, jak również ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego. Możemy dostarczać go do organizmu wraz z wodą lub znajdziemy go także w żółtym serze, produktach zbożowych, rybach, czy orzechach.

Na czym polega fluoryzacja zębów u dzieci i dlaczego warto ją stosować?

Jak wiadomo zdecydowana większość dzieci ma trudność z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, co oczywiście przekłada się na stan ich zębów. Rosnące zęby są także bardziej narażone na niedobory składników mineralnych, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia. W związku z tym dzieciom zaleca się stosowanie fluoryzacji w celach profilaktycznych z uwagi na to, że zabieg ten działa przeciwpróchniczo.

Czy fluor jest szkodliwy?

Jeżeli jest on stosowany oraz dawkowany w odpowiedni sposób- nie jest szkodliwy. Fluor może mieć negatywny wpływ na kondycję zębów i zdrowie jedynie w wypadku stosowania go w nadmiarze. W niektórych przypadkach zbyt duże stężenie fluoru może prowadzić do nieprawidłowej remineralizacji szkliwa i  fluorozy, która objawia się m.in. brunatnymi przebarwieniami na zębach. Do przedawkowania fluoru dochodzi najczęściej nie za sprawą produktów do pielęgnacji jamy ustnej, a poprzez spożywanie posiłków lub picie wody bogatej w ten pierwiastek. Warto zwrócić jednak uwagę, że są to sytuacje niezwykle rzadkie. Zaleca się jednak, aby zabieg fluoryzacji wykonywać w gabinecie dentystycznym pod okiem stomatologa, który w pierwszej kolejności oceni stan zębów dziecka.

Czy fluor w paście do zębów na pewno jest bezpieczny?

Korzyści wynikające z zastosowania fluoru w środkach do higieny jamy ustnej są zdecydowanie większe niżeli ewentualne ryzyko powikłań. Statystyki wyraźnie potwierdzają, że osoby, które stosują pasty do zębów z fluorem, mają zdrowsze zęby i znacznie niższy wskaźnik próchnicy. Doprowadzenie do fluorozy, stosując jedynie pastę z tym pierwiastkiem, jest praktycznie niemożliwe. Jeśli zatem będziemy korzystać z past zawierających fluor w sposób zgodny z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu, zapewnimy sobie niezbędną ochronę przed próchnicą oraz wzmocnimy szkliwo.