Nadwrażliwość zębów to powszechny i poważny problem, którego nie warto lekceważyć. Zęby wrażliwe na zimno i ciepło, a także na bodźce chemiczne, mechaniczne czy osmotyczne mogą być problemem nawet co drugiej osoby dorosłej.
Jaka jest przyczyna nadwrażliwości zębów, jak się ona objawia i co możemy z tym zrobić?
Przykre odczucia, które związane są z nadmierną wrażliwością zębów to kwestia odsłonięcia kanalików zębinowych w części koronowej lub korzeniowej zęba. W pierwszym przypadku dzieje się tak, gdy doszło do uszkodzenia szkliwa, w drugim natomiast najczęściej z powodu recesji – czyli cofnięcia się dziąsła
i odsłonięcia szyjki zębowej. Obnażenie zębiny i nadwrażliwość z tym związana jest wynikiem różnych czynników. Uszkodzenia korony zęba, które odsłaniają kanaliki zębowe mogą być wynikiem ubytków próchnicowych, bruksizmu, wad zgryzu, złej diety, a czasami nawet zabiegów stomatologicznych
(np. nadwrażliwość zębów po wybielaniu). Odsłanianie szyjek zębowych natomiast oraz nadwrażliwość z tego wynikająca, to efekt chorób przyzębia.
Jak rozpoznać nadwrażliwość zębów?
Objawy nadwrażliwości zębów to przede wszystkim dokuczliwy ból podczas jedzenia lub picia zimnych i gorących produktów. Można ją również zaobserwować, gdy czujemy dyskomfort przy podmuchach wiatru i myciu zębów.
Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Do najczęstszych czynników powodujących nadwrażliwość należą: zapalenie dziąseł, bruksizm, wady zgryzu, zbyt silne naciskanie na zęby przy szczotkowaniu, używanie past ze ścierającymi drobinkami lub past wybielających, zła dieta, próchnica, niektóre choroby (np. refluks) lub wybielanie zębów – powodujące czasem przejściową nadwrażliwość.
Co stosować na nadwrażliwość?
Dobry sposób na nadwrażliwe zęby to wszelkiego rodzaju preparaty, płyny, pasty, żele z fluorem, oczywiście szczoteczka do zębów z delikatnym, miękkim włosiem. Przy dużej nadwrażliwości zębów trzeba szczególnie zadbać o higienę, by nie pogłębiać dolegliwości. Aby zapobiec gromadzeniu się płytki bakteryjnej i nie cierpieć przy szczotkowaniu zębów, warto stosować specjalne pasty do wrażliwych zębów.
Kiedy konieczna jest wizyta u stomatologa?
Jeżeli zmiana nawyków pielęgnacyjnych nie przynosi efektów, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Silny, nieustający ból może świadczyć o obniżeniu dziąseł lub mocno zniszczonym szkliwie. Dobór metody leczenia nadwrażliwości zębów zależy od stopnia nasilenia problemu i powinien być dobrany przez specjalistę.