Uśmiech jest najlepszą wizytówką człowieka.
Nie powinno się jednak dbać jedynie o śnieżnobiały kolor zębów, a przede wszystkim o ich zdrowie. Naturalnie ciemniejszy kolor zębów nie musi oznaczać, że są one niezdrowe. Wręcz przeciwnie, mogą być one mocniejsze. W różnych badaniach wykazano, że kolor kości- którą jest również zębina, świadczy o stopniu jej mineralizacji. U osób z zębami o żółtawym kolorze jej mineralizacja jest większa. Dzięki temu kość jest twardsza, co w efekcie prowadzi do lepszej jakości zęba.
Dlaczego jednak zęby żółkną?
Dzieje się tak pod wpływem różnych czynników w trakcie całego naszego życia. Czynniki te dzielimy na zewnętrze oraz te, które działają od wewnątrz naszego organizmu.
Pierwsza grupa czynników zewnętrznych, które wpływają na żółty odcień zębów to niewłaściwa dieta bogata w: kawę, herbatę, czerwone wino, coca cole, a także jagody, granaty czy grejpfruty, które zawierają w sobie duże ilości substancji mogących po zajściu określonej reakcji chemicznej przekształcić się w barwniki zmieniające kolor szkliwa. Na zmianę odcienia zębów wpływa także palenie papierosów oraz niewłaściwa higiena, wówczas na zębach gromadzi się żółtawa płytka nazębna, która niewłaściwie lub zbyt rzadko oczyszczana osadza się na zębach i szybko zmienia w trudny do usunięcia kamień nazębny. Przebarwione złogi nazębne mogą przybierać różne kolory, od żółtego, przez zielony, pomarańczowy, brązowy oraz czarny.
Na zębach mogą powstawać także plamy z uwagi na działanie różnych czynników z wnętrza naszego organizmu na struktury zęba takich jak długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Stosowanie przez dzieci do 8 roku życia niektórych grup antybiotyków (np. tetracykliny) może skutkować odbarwieniem zębów na żółty lub brązowy kolor. Uwarunkowania genetyczne oraz naturalny proces starzenia się organizmu mają również wpływ na ciemniejące zęby. Wraz z upływem lat szkliwo staje się coraz cieńsze oraz bardziej prześwitujące, ponieważ ściera się ono w procesie żucia oraz niszczą je kwasy dostarczane w pożywieniu.
Niektóre przebarwienia ciężko jest usunąć dostępnymi metodami wybielania. Zdarza się, że jedynym wyjściem jest zastosowanie licówek. Jeżeli jednak przebarwienia są efektem spożywania barwiących produktów oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej, warto pomyśleć o wybielaniu nakładkowym bądź laserowym.