Wybielanie zębów jest bardzo popularnym zabiegiem stomatologicznym polegającym na rozjaśnieniu barwy zębów o kilka tonów. Do zabiegu wybielania musimy się jednak rzetelnie przygotować, czyli sprawdzić, czy śluzówka jamy ustnej jest w dobrej kondycji, a na zębach nie ma próchnicy oraz kamienia nazębnego. W pierwszej kolejności zawsze leczymy zęby i usuwamy osad. W trakcie piaskowania higienistka stomatologiczna usuwa płytkę nazębną, osady oraz kamień nazębny. Istnieją dwie metody wybielania zębów czyli metoda nakładkowa oraz metoda gabinetowa.
Wybielanie nakładkowe rozpoczyna się od wykonania specjalnej nakładki. W tym celu stomatolog lub higienistka pobiera wyciski i odsyła je do laboratorium protetycznego, gdzie powstają szyny. Gdy nakładka jest już gotowa, w każdą jej przestrzeń aplikuje się preparat wybielający, a następnie można nałożyć ją na łuk zębowy. Pacjent zostaje poinformowany jak powinien stosować preparat wybielający przez personel stomatologiczny. Cykl wybielania nakładkowego trwa ok. 2-3 tygodni. Metoda ta jest bezpieczna, efektywna i pacjent sam kontroluje odcień jaki chce uzyskać.
Metoda wybielania gabinetowego zapewnia szybkie wybielanie zębów, ponieważ podczas jednorazowego zabiegu zęby wybielane są o kilka odcieni. Polega ona na zastosowaniu stężonego żelu wybielającego i aktywowaniu go światłem laserowym. Całość odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa około półtorej godziny. Efekt jest widoczny bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.
Istnieje możliwość połączenia tych dwóch form wybielania. Po przeprowadzonym wcześniej wybielaniu gabinetowym, pacjent otrzymuje specjalne nakładki i żel wybielający, tak aby mógł kontynuować proces wybielania w warunkach domowych. Pozwala to na przedłużenie efektu wybielenia zębów.
Na czym polega wybielanie zębów leczonych endodontycznie?
Najczęstszym sposobem wybielania zębów uprzednio leczonych endodontycznie jest metoda wewnętrzna. Ząb przed rozpoczęciem zabiegu wybielania powinien być skontrolowany, by ustalić czy wypełnienie kanałów jest szczelne oraz czy w obrębie wierzchołka zębowego nie toczy się proces zapalny. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do komory zęba preparatu wybielającego. Częstotliwość i ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające zależy od przyczyn i stopnia przebarwienia zębów.
Co trzeba zrobić aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielania?
Aby utrzymać efekt wybielenia zębów na dłużej, należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne przynajmniej co 6 miesięcy, regularnie dbać
o higienę jamy ustnej, zminimalizować spożycie pokarmów i płynów zawierających barwniki oraz stosować się do zaleceń lekarza i higienistki.